A Budaörsi Latinovits Színház 2013-ban alakult meg a korábbi Budaörsi Játékszín átnevezésével. Berzsenyi Bellaagh Ádám igazgatóval az élen a társulat a budaörsi nézők igényeire is támaszkodva kortárs színházat működtet.
Bár a színházaknak nem volt egyszerű dolga az elmúlt évben a covid miatt, a karanténok alatt sem állt meg az élet a Latinovits Színházban. A társulat színészei nem tétlenkedtek, online programokat és jótékonysági kezdeményezéseket szerveztek, például ételt szállítottak ki a budaörsi rászoruló idősek számára – a színház műszaki csapata pedig a műszaki fejlesztésbe vetette bele magát, ennek eredményeképpen modernebb technikával megvalósuló előadások várják a nézőket. A fejlesztéseket részben saját forrásból, részben pedig erre a célra kiírt pályázatok útján finanszírozták.
Befejezték a hangtechnikai beruházást, megújították az ügyelői rendszert, de a hangsúlyt a gépészeti és világítástechnikai korszerűsítésre helyezték. Ennek részeként komoly fejlesztési projektet hajtottak végre a lámpaparkban. A fénytechnikai beruházás jó 4 éve kezdődött, a meglévő halogén lámpák helyett folyamatosan, kis lépésekben váltottak LED-es világításokra. Sokorai Attila (szcenikus) a világítástechnikai fejlesztéseknél a professzionális gyártót és a pontos és megbízható szervízhátteret tűzte ki legfontosabb szempontnak. Így a fejlesztés iránya nagyrészt – ETC, HES, ARRI, és Elation lámpák felé indult. Az ETC LED modulok mind profil, mind egyéb optikával szerelve áttörést jelentettek a színházi világításban, így Budaörsön is ez jelentette az első valós alternatívát a halogén lámpákkal szemben.
A fejlesztés elsődleges célja a többfunkciós színházterem gyors és hatékony átalakíthatósága volt oly módon, hogy az aktuális produkcióhoz tudják kialakítani az ideális nézőtér-színpad viszonyt. Nagy szükség van emiatt a világítási eszközpark és gépészet flexibilitására, hogy a technika relatív egyszerű kezelése mellett lehessen rugalmasan és egyre magasabb szinten kiszolgálni a művészeti igényeket. A komplex fejlesztés néhány előnye azonnal érzékelhetővé vált. A LED-eknek köszönhetően költséghatékonyabbá vált az üzemeltetés, egyrészt energiafelhasználás szempontjából, másrészt kiváltva a korábbi színfóliák és halogén izzók rendszeres cseréjét.
Az alkotói folyamatok minőségükben fejlődtek, hiszen a LED-es technika nagyobb rugalmasságot biztosít színek és effektek használatában, valamint gyorsabban kezelhető a rendszer, így időben több lehetőséget adva a világítástervezésnek. Azáltal, hogy a nézőtérvilágítás lámpánként dimmelhető és színezhető, rugalmasabban és sokoldalúbban lehet használni, akár az egyes előadások részeként. Emellett a nézőtér világítását egyéb rendezvények és próbák során is tudják használni, mert az előre beállítható világítási képek egy fali vezérlőről egyszerűen behívhatóak, így nem feltétlenül szükséges világosító kolléga ezek lebonyolításához.
Külön fontos szempont volt a budaörsi teátrumban a fényvetők működési zajának minimalizálása, a terem relatív kis mérete és a nézőkhöz való fizikai közelség miatt. Az új eszközök passzív hűtéssel rendelkeznek, vagy technológiai korszerűségüknél fogva rendkívül halkan működnek.
Színházterem paraméterei:
- – Nézőtér 15x14m
- – Színpad: 14×8,5m
- – Portálnyílás: 9×4,2m
A teremben a világítást a fejlesztést követően alábbi lámpák szolgáltatják:
- – ETC ColorSource Spot LED Deep Blue 25o-50o Zoom optika 30db.
- – ETC ColorSource Spot LED Deep Blue Fresnel adapter 8db.
- – ETC ColorSource Spot LED Deep Blue 90o optika 2db.
- – ETC ColorSource Spot LED Deep Blue 15o-30o Zoom optika 2db.
- – ARRI L7-C 11db.
- – ARRI L10-C 1db.
- – High End Systems SolaFrame Studio 2db.
- – Elation Professional SIXBAR 1000 RGBWA+UV 6db.
- – Ehrgeizz BabyZoom 4 GLP 10db.
- – Elation Fuze Pendant 20db.
- – GLP Impression X4 4db.
- – LDR Aria PC 1kW 8db.
- – Altman PAR64 20db.
- – Altman PAR56 8db.
Az ETC, ARRI, High End Systems és Elation termékeket a Luminis Kft. szállította.