A Luminis Kft. negyed évszázados fennállásának alkalmából különleges összeállításban mutatjuk be azokat a meghatározó projekteket, amelyekkel cégünk a professzionális világítási területen az elmúlt 25 évben kiemelkedőt alkotott. Az ünnepi cikkünkben végig vesszük a meghatározó TV stúdiókat, rendezvényeket, színházakat, nemzetközi projekteket, azokat az izgalmas, nagyszabású referencia munkáinkat, amelyek meghatározták a Luminis reputációját a szakmában. Hiszen mi más mutathatná be jobban egy vállalat képességeit és szakértelmét, mint a már megvalósult projektek… Tarts velünk!
A Luminis első projektje: Álmok Álmodói kiállítás a Millenárison
A Luminis első projektje a Ganz Villamossági Művek helyén frissen kialakított Millenárison az Álmok Álmodói kiállítás és stúdió volt 2001-ben, mely bemutatta a magyar mérnöki zsenialitás kiemelkedő eredményeit, amik világszerte ismertté váltak. Bár az egyik első munkánk volt, de az akkor leszállított 621 db lámpatest azóta is rekord méretű projektnek számít.
Média Center Campona – RTL székház 2005-2006
A Média Center Campona területén megvalósult RTL székház projektünk kiemelkedő mérföldkő volt cégünk számára. Az RTL székházban helyet kapó négy nagyméretű stúdió teljes stúdióvilágítási vezérlési rendszerének, lámpatestjeinek, emelő berendezéseinek tervezését és kivitelezését a Luminis végezte el. Ezen munkálatok magában foglalták a stúdiók komplex technológiai infrastruktúrájának megtervezését és teljes körű implementációját, mely akkor a legmodernebb világítástechnikai megoldásokat tartalmazta.
TV stúdiók – jelen szinte minden magyar szereplőnél
Szinte nincsen olyan nagyobb TV stúdió itthon, mellyel ne lett volna kapcsolatunk az elmúlt 25 évben.
2009-tőla Luminis vette kezébe a „Való Világ” villák kialakítását Budapesten és Prágában is.
2010-től az MTVA minden évben partnerünk volt valamilyen fejlesztéssel: kezdve az új 4-es és 7-es stúdióinak teljes világítástechnikai felszerelésével, ahol világítási és vezérlési rendszerek telepítését és integrációját végeztük.
A TV2 Csillagvirág stúdiója, ahol a „Jóban Rosszban” sorozat felvételei zajlanak, szintén a Luminis által szállított felszerelésekkel büszkélkedhet.
Színháztechnikai Fejlesztések: Vezérlések és világítási rendszerek a Magyar Színházakban
A színháztechnikai ágazatban a Luminis kiemelkedő szerepet vállalt abban, hogy modernizálja a magyar színházak világításvezérlési rendszereit. A LED-es világítási rendszerekre és az ETC vezérlőpultokra való átállás, amely mára már több mint 76 színházban történt meg (sok más mellett a Nemzeti Színházban, Vígszínházban, Újszínházban stb.) hozzájárultak a produkciók látványának és technikai kivitelezésének javításához. Ezek a fejlesztések nem csak technikai, hanem művészeti értelemben is új távlatokat nyitottak meg, lehetővé téve a rendezők és világítástervezők számára, hogy korlátlanul szabadjára engedhessék kreativitásukat.
Kiemelt projektjeink között számos olyan is szerepel, ahol nem csak 1-1 elemet, hanem komplett rendszereket alakítunk ki színházi partnereinknél, melyek sokszor ötvözték a professzionális színházi és az építészeti világítási tapasztalatainkat:
Budaörsi Latinovics Színházban 2018-ban korszerű színházi és nézőtéri világítási megoldásokat terveztünk, amelyek lehetővé tették a színházterem és a nézőtér gyors és hatékony átalakítását. A projekt magában foglalta a komplex színpad- és nézőtéri világítást, dimmelhető és színezhető lámpákkal, amelyek sokoldalú használatot tesznek lehetővé.
Déryné Központban az irodai és színházi világítási megoldások együttes kivitelezése történt 2021ben. A szcenikai világítás ETC és Elation lámpatestek kombinációjával, ETC vezérlőpult irányítása alatt valósult meg, de a próbatermek és irodák világításában is a Luminis volt a tervező és beszállító partner.
A Békéscsaba Napsugár Bábszínház 2022-es teljes világítási rendszerének kialakításában és a Müpa dimmer hálózatának cseréje is jelentős és kihívásokkal teli munkának számított technológiai szempontból.
Ezek a projektek nem csak technológiai innovációt, hanem költséghatékonyságot is hoztak a LED-technológia által, csökkentve az energiafelhasználást és növelve a világítási rendszerek rugalmasságát.
Hatásvilágítások
A 2017-es FINA Úszó VB Duna Arénai hatásvilágítása is kiemelet projektünk volt. A rendezvényt szolgáltató Antenna Hungáriát segítettük 200 db robotlámpával és egyéb felszereléssel, fényvezérlő pulttal. A projektben kiemelt nehézséget jelentett a rövid idő határidő, de sikerrel zártuk le a projektet.
Akárcsak a hasonló 2021-es Foci EB-t, ahova a Luminis 260 db Elation Sixbar 1000 lámpatestet szállított.
Nemzetközi vizeken: Ultramodern Stúdió a Nova Broadcasting Group számára
2022-ben a Nova Broadcasting Group bolgár médiavállalat számára Szófiában egy 17 000 négyzetméteres, ultramodern stúdió komplexum kialakításában vehettünk részt, amely öt televízió stúdiót, négy rádió stúdiót, szerkesztő- és híradótermet foglalt magában.
A Luminis nemcsak a világítási megoldásokat, hanem az energiaelosztást és a világításvezérlő hálózatot is biztosította. A világítási rendszert 450 adás-optimalizált KL sorozatú Elation lámpatest alkotja egy 1000 négyzetméteres nagy és két 350 négyzetméteres kisebb televízió stúdióban.
Legfrissebb munkáinkat nézve 2024-ben kiemelt projektjeink között szerepel még az RLT híradó stúdiójának és az Artisjus LEDesítésének kivitelezése, valamint az egri Gárdonyi Géza Színház felújítása, ahol Elation robotlámpákat telepítettünk.
Ezek a projektek csak néhány kiemelkedő példát jelentenek a Luminis elmúlt 25 évéből. Büszkék vagyunk a referenciáinkra, és izgatottan várjuk, hogy megtudjuk, milyen új kihívásokat és lehetőségeket tartogat számunkra a következő negyed évszázad a világítástechnika világában.
Ahogyan a múltban, úgy a jövőben is elkötelezettek maradunk amellett, hogy innovatív megoldásainkkal lépést tartsunk a technikai fejlődéssel, és 25 év tapasztalatát felhasználva mindig megtaláljuk partnereink igényeinek legmegfelelőbb megoldásokat.